2022 IVC Boys Track Final Team Standings
(Overall)
(Overall)
1 |
East Canton |
114 |
2 |
Garaway |
89.5 |
3 |
Indian Valley |
89 |
4 |
Claymont |
86.7 |
5 |
Ridgewood |
84.2 |
6 |
Buckeye Trail |
35.7 |
7 |
Malvern |
31 |
8 |
Newcomerstown |
29.7 |
9 |
Sandy Valley |
27.7 |
10 |
Tusc Central Catholic |
26 |
11 |
Tusky Valley |
22 |
12 |
Hiland |
16 |
13 |
Strasburg |
11 |
Division Champions
Northern Southern
East Canton Garaway
East Canton Garaway
Male Athlete of the Year
Alec Terakedia Claymont |
Coach of the Year
Tom Loy East Canton |
All League Selections
Event
|
1st Team
|
2nd Team
|
Long Jump |
Mason Tucci Sandy Valley |
Bladon Garland Newcomerstown |
High Jump |
Braxton Wilson Newcomerstown |
Silas Miller Tusky Valley |
Shot Put |
Brayden Adams Garaway |
Tate Amicone Garaway |
Discus |
Kurt Haney Claymont |
Kieran Kraher Buckeye Trail |
Pole Vault |
David Adams Indian Valley |
Janson Alloway Buckeye Trail |
110m Hurdles |
Brennan Betz East Canton |
Grayden Mooneyham Claymont |
100m Dash |
Alec Terakedis Claymont |
Mason Tucci Sandy Valley |
1600m Run |
Gabe Shilling East Canton |
Jackson Triplett Tusc Central Catholic |
400m Run |
Brendan Chapman Garaway |
Lucas McCauley East Canton |
300m Hurdles |
Xavier Lamneck Ridgewood |
Grayden Mooneyham Claymont |
800m Run |
Jackson Triplett Tusc Central Catholic |
Quinten Schwartz Garaway |
200m Dash |
Alec Terakedis Claymont |
Brendan Chapman Garaway |
3200m Run |
Brylan Holland East Canton |
Gabe Shilling East Canton |
4 x 100m Relay |
Ridgewood Incarnato, Millender,Humphrey, & Patterson |
Claymont Terakedis, Hoefels, McCluskey, & Host |
4 x 200m Relay |
Ridgewood Lamneck, Millender, Schrock, & Patterson |
Malvern Waffler, Thomas, Huffman, & Watson |
4 x 400m Relay |
Ridgewood Lamneck, Millender, Schrock, & Patterson |
Garaway Waters, Schwartz, Young, & Chapman |
4 x 800m Relay |
East Canton Wade, Holland,Randulic, & Demos |
Indian Valley Steed, Smith, Carlisle, & Kinsey |
Honorable Mention:
Buckeye Trail: Franko Rome Charlie Parry Claymont: Killian Hoefels Brennan Shaver Conotton Valley: Evan Siedel Evan Rice East Canton: Connor Groghan Austin Jones Garaway: Caleb Miller Ethan Miller Hiland: Michal Kuhns Kendrick Wilson Indian Valley: Evan Broome Gio Lopez |
Malvern: Frank McClelland Shane Rodgers
Newcomerstown: Brandan Webber Austin Lambes Ridgewood: Logan Sesser Tommy Pence Sandy Valley: Jason Morris Deaune Early Strasburg: Carter Pratt Jacob Ross Tusc Central Catholic: John Nguyen Drew Lakota Tusky Valley: Trevor Warren Lucas Loibl |
2021 IVC Boys Track Final Team Standings
1 |
East Canton |
117 |
2 |
Ridgewood |
105 |
3 |
Tusky Valley |
95.5 |
4 |
Garaway |
67 |
5 |
Indian Valley |
59.5 |
6 |
Claymont |
56.5 |
7 |
Buckeye Trail |
46 |
8 |
Sandy Valley |
36.5 |
9 |
Hiland |
34 |
10 |
Newcomerstown |
14 |
11 |
Tusc Central Catholic |
12 |
12 |
Malvern |
8 |
12 |
Strasburg |
8 |
14 |
Conotton Valley |
3 |
All League Selections
Event First Team Second Team
Long Jump |
Mason Tucci Sandy Valley |
Jake McCullough East Canton |
High Jump |
Tyler Stump Tusky Valley |
Bladon Garland Newcomerstown |
Shot Put |
J J Durr Ridgewood |
Zach Prater Ridgewood |
Discus |
J J Durr Ridgewood |
Mason Steiner Garaway |
Pole Vault |
David Adams Indian Valley |
Brendan Bates Buckeye Trail |
4 x 800 Relay |
East Canton ( Martino, Yarian, Randulic, and Demos) |
Garaway ( Schwartz, Graf, Money, and Palmer) |
110 Hurdles |
Kolton Thomas Indian Valley |
Brennan Betz East Canton |
100 Dash |
Chase Lenhoff Tusky Valley |
Mason Tucci Sandy Valley |
4 x 200 Relay |
Ridgewood (Lamneck, Incarnato, Schrock, and Patterson) |
Hiland (Kuhns, Miller, Wilson, and Ryan) |
1600 Run |
Gabe Shilling East Canton |
Quinten Schwartz Garaway |
4 x 100 Relay |
Hiland (Ryan, Miller, Kuhns, and Slabaugh) |
Ridgewood (Lamneck, Incarnato, Schrock, and Patterson) |
400 Run |
Tyler Stump Tusky Valley |
Donovan Geiger Buckeye Trail |
300 Hurdles |
Xavier Lamneck Ridgewood |
Ty Winters Garaway |
800 Run |
Brylan Holland East Canton |
Andrew Wade East Canton |
200 Dash |
Tyler Stump Tusky Valley |
Chase Lenhoff Tusky Valley |
3200 Run |
Gabe Shilling East Canton |
Jackson Triplett Tusc Central Catholic |
4 x 400 Relay |
East Canton (Demos, Wade, Jones, and Martino) |
Ridgewood (Lamneck, Kohman, Patterson, and Schrock) |